add ثبت آگهی

معرفی سیستم اطفا حریق در ساختمان


سیستم اطفا حریق در ساختمان چیست و چگونه عمل می کند؟

سیستم اطفای حریق چیست ؟

سیستم اطفاء حریق دارای قطعات داخلی متعددی برای تشخیص آتش سوزی در سریع ترین زمان ممکن خواهد بود. این اجزا ابتدا وجود شعله و دود را شناسایی می کنند. سپس سیستم سرکوب یک زنگ هشدار را آغاز می کند، بنابراین می توان آتش را قبل از اینکه فرصت گسترش پیدا کند مهار کرد. یک سیستم اطفاء حریق را می توان یک روش حفاظت آتش “فعال” در نظر گرفت ، زیرا سیستم در پاسخ به حضور آتش فعال می شود. یک سیستم اطفاء حریق همچنین شامل مجموعه ای از اجزاء است که به طور “فعال” برای خاموش کردن شعله ها و دود کار می کنند. هر دو سیستم اطفاء حریق و سیستم های اسپرینکلر می توانند آتش را کنترل یا خاموش کنند و هنگام تشخیص گرما یا دود فعال می شوند. با این حال ، یک سیستم اطفاء حریق از آب استفاده نمی کند ، زیرا می تواند در انواع خاصی از آتش سوزی ها بی اثر باشد. در واقع سیستم های اطفاء حریق در محیط های صنعتی بیشتر از سیستم های آب پاش سنتی رایج هستند.

یک سیستم اطفاء حریق خودکار از عنصری تشکیل شده است که گرما ، دود و یک ظرف عامل سرکوب کنند را تشخیص می دهد. همچنین اغلب یک سیستم فعال‌ سازی دستی وجود دارد که در صورت عدم راه اندازی سیستم خودکار، به عنوان یک خطای ایمن عمل می‌ کند. مزیت اصلی سیستم اطفاء حریق خودکار این است که نیاز به فعال سازی یا مداخله انسانی را از بین می برد. این نه تنها خطر ایمنی ساکنان را کاهش می دهد ، بلکه برای خاموش کردن آتش در مناطق دورافتاده یا کمتر در دسترس یک ساختمان یا املاک نیز ایده آل است. سیستم های اطفاء حریق باید در ساختمان هایی نصب شوند که ممکن است سیستم اسپرینکلر موثرترین روش حفاظت در برابر آتش نباشد همچون اتاق‌ های حاوی مقدار زیادی تجهیزات الکتریکی ، دارایی‌ های غیرقابل تعویض یا اقلام فاسد شدنی در معرض آسیب آب!

عملکرد سیستم اطفا حریق

عملکرد سیستم اطفا حریق به گونه ای است که صرف نظر از مدل آن ، همه چیز با به صدا درآمدن زنگ شروع می شود. هنگامی که سنسورهای دود/حرارت متصل فعال می شوند ، زنگ هشدار فعال شده و عامل خاموش کننده آتش به اتاق شناسایی شده ارسال می گردد و برای خاموش کردن شعله ها و محافظت از محتویات داخل کار می کند. البته برای اطمینان از ایمنی کامل ، همچنان باید ساختمان را پاکسازی کنید. ناگفته نماند که برخی از این عوامل در صورت استنشاق یا مصرف می توانند مضر باشند. در سیستم اطفای حریق گازی ، از یک عامل گازی برای خاموش کردن سریع آتش در مناطق در معرض خطر با حداقل آسیب یا زباله های باقیمانده استفاده می گردد. یک سرکوبگر مبتنی بر گاز نارسانا است و پس از تبخیر باقی نمی ماند.

انواع مختلف سیستم اطفا حریق چیست ؟

انواع مختلف سیستم اطفا حریق ، برخلاف سیستم قدیمی مبنی بر آب ، امروزه در دسترس می باشد. این گزینه های ویژه محافظت در برابر آتش سوزی به صورت زیر دسته بندی می شوند :

 • مواد پاک کننده شیمیایی شامل ECARO-25® (HFC-125) ، FM-200 (HFC-227ea) ، 3MTM NovecTM 1230 مایع ضد حریق و سایر موارد است که همه این مواد عکس العمل سریعی در برابر آتش داشته و مهم تر از همه این است که راه حلی بی خطر برای خاموش کردن آتش محسوب می شوند.
 • گازهای بی اثر شامل نیتروژن ، آرگون و CO2 یا ترکیبی از دو یا چند ماده می باشد و سطح اکسیژن را تا جایی کاهش می دهد که احتراق پایدار نباشد. این عوامل گازی هم برای افراد و هم برای محیط زیست بی خطر هستند.
 • سیستم CO2مقدار زیادی از اکسیژن را تامین می کند که سطح اکسیژن را تا حدی کاهش می دهد که احتراق در آن رخ ندهد. از آنجایی که برای افراد بی خطر نیست ، CO2 فقط برای کاربردهای محلی یا مناطقی که معمولا توسط کارمندان یا مشتریان غیرقابل دسترسی هستند ، توصیه می شود.
 • سیستم آب – کف با تولید قطرات آب فوق العاده ریز و استفاده از 50 تا 90 درصد آب کمتری نسبت به آبپاش آتش نشانی قدیمی ، سیستم آبپاش ها را بهبود بخشیده و در نتیجه خسارت کمتری وارد می کند. این سیستم جهت داشتن قابلیت مداوم به منبع آب ساختمان ها متصل می شود.

وزن سیستم اطفای حریق ساختمان ها

وزن سیستم اطفای حریق ساختمان ها متفاوت بوده و از 1 کیلوگرمی تا 12 کیلوگرمی یا 12 لیتری موجود هستند. به‌ طوری ‌که یک نفر به راحتی بتواند آن را حمل نماید. انواع بزرگ ‌تر این وسیله به دلیل وزن زیاد بر روی چرخ قرار گرفته و گاهی اوقات بعضی از آن ‌ها در جای مشخصی به صورت ثابت نصب می‌ گردند که دیگربه آن ها کپسول های دستی گفته نمی شود و به عنوان ” کپسول ‌های آتش ‌نشانی چرخدار ” شناخته شده اند.

 

مکان مناسب نصب سیستم اطفا حریق

 1. حداکثر در ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین
 2. چنانچه وزن کپسول بیشتر از 18 کیلوگرم باشد ، حداکثر در ارتفاع 1 متری سطح زمین نصب می گردد
 3. در نزدیکی ورودی و خروجی ‌ها
 4. مسیر جهت دسترسی کوتاه و خالی از وسایل دست و پاگیر و مزاحم باشد
 5. در مکانی نصب گردد که امکان صدمات فیزیکی به آن را به حداقل برساند
 6. سیلندر در فضای باز و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید یا برف و باران قرار نگیرد
 7. کپسول اتش نشانی در فاصله‌ ای دورتر از مواد مخاطره آمیز نصب شود

تا به اینجا متوجه شده اید که سیستم اطفا حریق چیست و به طور کلی به چند دسته تقسیم می شود. توجه داشته باشید که مهم ترین مرحله در فرآیند تصمیم گیری شما ، یافتن بهترین راه حل متناسب با نیاز شماست. در حالی که همه صنایع از سیستم های اطفاء حریق برای اطمینان از محیط های کاری ایمن تر و کاهش آسیب اموال استفاده می کنند ، بخش های خاصی دارای الزامات خاصی هستند که حفظ یک سیستم اطفاء حریق کاملا سازگار را در اولویت قرار می دهد.

 1. کارهای تجاری شامل بیمارستان ، مراکز درمانی ، مدارس ، کتابخانه ها و ساختمان های اداری. مکان هایی که مردم در آن زندگی و کار می کنند. هر یک از این مراکز کاربردهای مختلفی داشته و از سیستم های اطفا حریق متفاوتی استفاده می کنند. به عنوان مثال مراکز درمانی از آب و کف برای محافظت از اتاق ها و نواحی مشترک و ژنراتورهای پشتیبان و از مواد شیمیایی همچون HFC-125 و HFC-227ea برای اتاق های سرور و تجهیزات الکتریکی پزشکی همچون MRI استفاده می کنند.
 2. کارهای صنعتی شامل کارخانه ها و فروشگاه های ماشین آلات ، جایی که همه چیز ساخته می شود. CO2 و آب کف به دلیل مقرون به صرفه بودن و انواع خطرات رایج در این محیط ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال ، سیستم آب کف در سرکوب آتش های کلاس B ، خطرات ناشی از آتش سوزی مبتنی بر مایع در ارتباط با لغزنده های ترمز ماشین ، شفت های توربین و ژنراتورها موثر است. C02 برای برنامه های محلی در دستگاه های خاص یا بخش های یک خط مونتاژ توصیه می شود.
 3. کاربردهای باارزش غیر قابل تعویض شامل مراکز داده ، امکانات ارتباط از راه دور ، موزه ها و اماکن تاریخی ، جایی که دارایی های مهم نگهداری می شوند. برای بیشترین حفاظت و حفظ دارایی های غیر قابل تعویض مانند اطلاعات کاربر تحت پشتیبانی سرور یا وسایل تاریخی مصنوعی ، مواد گازی ( شیمیایی یا بی اثر ) ایده آل هستند.

 

آشنایی با سیستم های اطفا حریق اتومات

آشنایی با سیستم های اطفا حریق اتومات بعد از اینکه متوجه شدید سیستم اطفا حریق چیست ، ضروی می باشد. سیستم اطفای حریق خودکار سیستمی است که می تواند آتش را بدون نیاز به دخالت انسان شناسایی و خاموش کند یا مهار کند. در واقع، سیستم اطفاء حریق به صورت اتومات برای کنترل و خاموش کردن آتش طراحی شده است تا در همان دقایق اولیه و قبل از به وجود آمدن خرابی و گسترش آتش سوزی ، آتش را خاموش کند. به یاد داشته باشیم که این سیستم کاملا خودکار عمل کرده و بدون دخالت انسان آتش را خاموش می کند. سیستم های اطفا حریق ساختمان ، بسته به تعداد طبقات و نوع ساختمان انواع مختلفی دارند. این سیستم های تمام اتوماتیک نیاز به وابستگی به شخص برای کشف و مقابله با آتش را از بین می برد. در عرض چند ثانیه پس از وقوع آتش سوزی ، سیستم تشخیص گرمای تابشی از آتش را تشخیص داده ، به طور خودکار سیستم را فعال می کند و عوامل خاموش کننده را مستقیما به قلب آتش می رساند.

هنگامی که حفاظت از آتش فقط به تعامل انسانی واگذار شود، خطرات ذاتی وجود دارد. به عنوان مثال شخصی باید حضور فیزیکی داشته باشد تا بتواند وارد عمل شود و بسیاری از برنامه‌ ها به دلیل دسترسی به موقعیت مکانی و/یا محیط‌ ها برای انسان‌ ها به سادگی اجازه این کار را نمی‌ دهند. به عنوان مثال می توان به تولید برق از راه دور، توربین های بادی و بسیاری از کاربردهای صنعتی اشاره کرد که در آنها صدا ، گرما و آلاینده ها بیش از حد است. شما همچنین باید در نظر داشته باشید که آیا فرد برای درک مراحل اولیه آتش سوزی و همچنین نحوه صحیح کار با کپسول آتش نشانی دستی صلاحیت و آموزش دیده است یا خیر! آتش‌ سوزی‌ ها معمولا هنگام شروع بسیار کوچک هستند و در مناطقی رخ می‌ دهند که دیدن و دسترسی به آن‌ ها دشوار است. حتی اگر آتش به سرعت تشخیص داده شود ، استفاده از دستگاه حفاظت آتش صحیح و انتخاب وسیله اطفای حریق به شخص حاضر در آن زمان بستگی دارد.

انواع سیستم اطفا حریق اتومات

 • سیستم اطفا حریق اتومات آبی
 • سیستم اطفا حریق اتومات CO2
 • سیستم اطفا حریق اتومات پودری
 • سیستم اطفا حریق اتومات فوم
 • سیستم اطفا حریق اتومات گازی
 • سیستم اطفا حریق اتومات مه یا پودر آب

سیستم اطفا حریق آبی

سیستم اطفا حریق آبی از متداول ترین راهکارهای مقابله با حریق در مراکز صنعتی و ساختمان ها به شمار می آید. از این سیستم در اطفاء حریق کلاس A و جهت خنک سازی کلاس های B و C استفاده می شود. برخی از کاربردهای آن عبارتند از ساختمان های اداری و مسکونی و تجاری ، هتل ها ، موزه ها ، پارکینگ ها ، ترانس های برق ، تانک ها و مخازن نگهداری سوخت و مواد شیمیایی ، کشتی ها ، بنادر و انبارها. سیستم های اطفای حریق آبی به طورکلی شامل مجموعه کاملی از ادوات از قبیل پمپ های مخصوص اطفای حریق ، نازل ، اسپرینکلر و تجهیزات نظارتی می باشد.

انواع سیستم اطفا حریق آبی

 • سییستم لوله تر
 • سیستم لوله خشک
 • سیستم پیش‌ عملگر
 • سیستم سیلابی

اطفا حریق گاز CO2 به چه معناست ؟

اطفا حریق گاز CO2 برای استفاده در تجهیزات الکتریکی ابداع شده است که با جا به جایی اکسیژن آتش را مهار می کند. در واقع در این سیستم از گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) معمولا در ترکیبات داخل کپسول های آتش نشانی استفاده می شود. کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن خاموش کننده ای چند منظوره ای است که برای مقابله با خطرات ناشی از آتش سوزی مایعات قابل اشتعال ، آتش سوزی مواد کربن دار و آتش سوزی های حریق های الکتریکی بسیار مناسب می باشد. اطفا حریق گاز دی اکسید کربن برای استفاده در دفاتر و اتاق‌ های سرور ایده‌ آل هستند ، جایی که تجهیزات محاسباتی می‌ توانند گرمای زیادی تولید کنند و ممکن است لازم باشد یک مورد واحد را بدون خطر آسیب رساندن به کالاهای جانبی جدا کنید. روشی که CO2 برای سرکوب شعله‌ ها به کار می گیرد این خاموش‌ کننده‌ را به ابزاری مفید برای مقابله با آتش‌ های مشتعل شده روی مایعات قابل اشتعال مانند رنگ و سوخت تبدیل کرده است.

برای کار با این نوع از خاموش کننده ها ، ابتدا می بایست دسته را محکم گرفته و پین محرک را از محل آن جدا کنید. سپس اهرم را فشار داده و شیپور تخلیه کننده را به سمت محل حریق گرفته و گاز را بر روی حریق بریزید. به دلیل سرمای زیاد گاز دی اکسید کربن ، نباید هیچ یک از قسمت های بدن ارتباطی با دهانه یا دریچه تخلیه داشته باشد زیر ممکن است باعث سوختگی در قسمت تماس شود. هنگام استفاده از کپسول های آتش نشانی CO2 به ویژه در فضاهای بسته اقدامات احتیاطی لازم است. از آنجایی که اکسیژن را جابجا می‌ کنند ، می‌ توانند تنفس را دشوار کنند و در صورت استفاده نامناسب، خطر خفگی را بالا ببرند. همچنین اگر بدون استفاده از دستکش مورد استفاده قرار بگیرند ، می توانند پوست را منجمد کنند. همچنین به دلیل گاز بودن مواد موجود در این کپسول ها و قدرت پراکندگی زیاد ، باید این نکته را در نظر داشته باشید که باید آتش خود را از فاصله کمتری خاموش کنید.

مزایای اطفا حریق دی اکسید کربن

 • به لحاظ زیست محیطی ، گاز CO2 اثر بدی روی طبیعت ندارد و یکی از گازهایی است که در جو زمین وجود دارد
 • خاصیت نارسانایی و عایق الکتریکی بودن باعث می ‌شود در موقعیت های مختلفی این سیستم کاربردی باشد
 • استفاده از آن محدودیت زیادی ندارد و می‌ تواند در موقعیت‌ های مختلف برای مهار آتش ‌سوزی استفاده شود
 • سرعت بالایی در کنترل آتش‌ سوزی دارد و می ‌تواند تنها در چند ثانیه به کل منطقه‌ خطر نفوذ کرده و آتش را خاموش کند

این سیستم خاموش کننده یکی از ” تمیزترین ” سیستم های مهار آتش محسوب می شود. گازهای خاموش هیچ تاثیری در سیستم های الکتریکی معمولی مانند سرورها و غیره ندارند. محدوده ای از گازهای خاموش کننده مختلف می تواند برای سیستم خاموش استفاده شود. خواص مختلف گازهای خاموش کننده نیز میزان استفاده از آنها را تعیین می کند. مناطق استفاده از سیستم های خاموش کردن گاز به عنوان مثال شامل موارد زیر است :

 1. سیستم های IT و اتاق های رایانه
 2. اتاق های بایگانی و نگهداری اسناد
 3. مراکز تماس اضطراری ، برج پرواز ، برج کنترل ، ایستگاه های فرستنده تلفن همراه ، مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی ، تلویزیون ، رادیو و اتاق کنترل
 4. گالری ها ، کتابخانه ها ، اتاق های پروژکتور فیلم ، موزه ها
 5. بخش پزشکی مانند سیستم های تصویربرداری ، اتاق عمل ، ایستگاه های تلفن همراه
 6. امکانات صنعتی مانند آزمایشگاه ها ، اتاق کنترل ، سکوهای حفاری دریایی ، تجهیزات رباتیک


۷۲۳ تعداد بازدید آدرس دسترسی